Situace, která nyní panuje u Google, jen dokládá, jak rychlý je techonologický svět. Google v podstatě potkalo to, že stvořil operační systém Chrome OS a ještě předtím, než ho pořádně vypustil do světa, zjistil, že se mu zase tolik nehodí do krámu. Otázkou je, jestli se mu do něj nehodí "už" nebo "zatím". Chrome OS byl původně určen pro netbooky, jenže s nimi to s masivním boomem chytrých telefonů a především tabletů vypadá všelijak a v podobě, v jaké je známe, tedy jako malé, levné a málo výkonné, zřejmě nebudou prosperovat.

<p> </p>

Chrome OS je ale zároveň velmi novátorským operačním systémem, který je celý postaven na webových aplikacích. Vývojářům se přitom do nejisté tvorby webových aplikací pro Chrome OS nechce. Dá se tedy říct, že jde o systém, který předběhl dobu pro zařízení, která už patří spíše do minulosti.

Ukazuje se to především v kontrastu s Androidem 3.0, který je určen pro tablety. Také on je v podstatě plnohodnotným operačním systémem, ale úplně jiným než Chrome OS. Z logiky věci také hojně spolupracuje s internetem, ovšem počítá s lokálními, nikoliv webovými aplikacemi. Mimochodem proto, že technologický pokrok v přenosných zařízeních je dnes obrovský a webové aplikace z něj nedokáží tak docela těžit.

Google se sice dá vyčítat, že rozjel příliš mnoho projektů, firma si tak na druhou stranu pojistila, že se chytí, ať už bude situace na trhu jakákoliv. Právě to odlišuje Google od společností typu Microsoft, které naopak reagují často se zpožděním a nedaří se jim ztrátu dohnat.

Zdroj: PCW, vlastní