Sám Bill Gates nedávno otevřel zajímavé téma, které se týká možná už velmi blízké budoucnosti. Ještě jinak řečeno, proces, o kterém je řeč, začal již dávno, ale nyní se asi blížíme k dalšímu milníku. Jak funguje dnešní svět a ekonomika není snadné popsat a dostatečně přesně to většina lidí ani neví - jsem natolik objektivní, že se k nim zařadím. Každopádně, jedno platí. Pakliže nedokážete nabídnout něco, o co druzí stojí (dnes spíše "o čem je přesvědčíte, že o to stojí"), skončíte hladoví na ulici. To "něco" se v průběhu historie mění - může to být stále čokoláda, cukr, ropa, ale i počítačová hra nebo služby. Obecně dnešní svět stále více upředňostňuje inteligenci a vzdělání, což jsou nezbytné požadavky pro většinu lépe placených pozic. V tomto směru je tedy na každého od dětství vyvíjen čím dál větší tlak, což se do vzdělání populace promítlo (částečně jen formálně), leč problematika má své biologické limity.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Pakliže si hledáte pracovní místo, jediné, co zaměstnavatele (resp. anonymní akcionáře) zajímá je, kolik mu vyděláte. V ideálním případě tak máte být bystří, vzdělaní, pracovití, ale zároveň zcela loajální a ochotni pracovat za co nejméně. Pakliže jste špičkový odborník, těžko se za vás najde adekvátní náhrada, a tak i mzda a chování zaměstnavatele vůči vám bude velkorysejší. Pakliže se řadíte spíše k populačnímu průměru a jste nadaný více všestranně bez úzké specializace, mnoho dobrých pracovních míst pro vás dnes není (bude hodně záležet na vašem zdravotním stavu, věku, vzhledu atd. - soupeříte přeci s ostatními). Patříte-li dokonce k méně adaptabilní (inteligentní) polovině populace, pak vězte, že nejspíš brzy umřete hlady v zapomnění (společenském opovržení)!

Bill Gates

Bill Gates

Životní cestu vám totiž skříží tzv. technologická nezaměstnanost. V rozvinutých zemích je nejvíce pracovních pozic pro tzv. bílé (pracovníci v kancelářích/ve výzkumu apod.) či růžové límečky (služby). Modré límečky v původním slova smyslu je označení pro fyzicky pracující dělníky v průmyslu či zemědělství. No a právě nabídka pozic v posledních dvou sektorech se bude ztenčovat zřejmě nejrychleji. Kdo vlastní investiční kapitál, raději peníze vloží do robotů než do lidí, kteří jsou méně výkonní, potřebují dozor a stávkují za vyšší mzdy. S nástupem umělé inteligence však zdaleka nejsou ohroženy jen manuální profese. Počítačové programy časem nahradí i nemalé množství lidí v kancelářích.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Co tedy s tím? To je otázka, na kterou se hledá odpověď věky. Uvažme např. ekonomickou efektivitu otroků v Římě, kteří vlastně také brali práci svobodným. Řešení je tedy především velké politikum. Bill Gates se aktuálně vyjádřil ve prospěch zdanění práce robotů, stejně jako se daní mzda běžného zaměstnance, jichž ubyde. Aby nakonec z technologického pokroku profitovalo celé lidstvo a nejen úzká skupina superbohatých, řešení se nakonec bude muset najít. Wikipedie uvádí některé možnosti:

  • zakázání či odmítnutí inovací,
  • dočasná podpora,
  • základní příjem,
  • vzdělávání (kvalifikace k nové práci),
  • veřejně prospěšné práce,
  • zkrácení pracovní doby,
  • změna vlastnictví výrobních nástrojů.

Zdroj: financialtimes.com