Bitcoin stále žije a nejen to. V době psaní těchto řádků se jeden BTC prodává cca za 2250 dolarů. Svého historického maxima přitom dosáhl 25. května 2017, kdy se cena na burze Bitstamp vyšplhala na 2760.10 amerických dolarů, což by se možná ještě před pár týdny zdálo jako zcela neuvěřitelné číslo. Poslední velký hype nastal koncem listopadu 2013, kdy cena překonala 1000 dolarů, avšak od té doby stále vytrvale klesala. Od země se bitcoin odlepil teprve v srpnu 2015, kdy začala cena, oproti předpokladům mnohých, opět růst a z hladiny cca 200 dolarů je dnes tam, kde je.

Bitcoinmat v prodejně Alzy

Bitcoinmat v prodejně Alzy

I když je cena stále nevypočitatelná (vlastně nejsou známy mechanismy, které ji ovlivňují nebo ovlivnit mohou), vytrvalý růstový trend přiměl mnoho firem, aby se kryptoměnami začaly zabývat. Množí se místa, kde je možné bitcoinem zaplatit např. za občerstvení, přibývají "bitcoinmaty", kde je možné (byť za různý kurz a poplatky) bitcoiny nakoupit i prodat za českou hotovost. Asi o poslední velkou událost v tomto směru se zasloužila firma Alza, která umožňila platit bitcoinem za veškerý sortiment, a to buď na svém e-shopu nebo prostřednictvím terminálu v pražské a bratislavské centrále.

Vývoj ceny Bitcoinu v dolarech

Vývoj ceny Bitcoinu v dolarech

Existuje však spoustu nástrah, které by cenu mohly stlačit téměř k nule během chvíle, ale rovněž je možné, že cena bude opět klesat pozvolna a dlouhodobě. Bitcoin má i řadu technologicky vyspělejších konkurentů s pouze jednou nevýhodou - alternativy nebyly první. Provoz bitcoinové sítě spotřebovává neuvěřitelné množství HW zdrojů (a energie). Síť nebyla navržena na mikrotransakce (např. platbu v restauraci), a proto také potvrzení operace může trvat až desítky minut. Pakliže věříte, že časem získá dominanci jiná kryptoměna, můžete tedy využít prozatím nízké ceny a koupit právě ji.

Zdroj: coinmarketcap.net