Centrum.cz Atlas.cz RSS export


Co zpomaluje počítač?


 • Titulek: ...
  Napsal: Raki
  Přidáno: 18. února 2017 14:48

  Já bych doporučil krom RAM, si koupit hlavně SSD, protože klasické HDD jsou pomalé. Za jednotky tisíc se dá starý počítač vylepšit. Herní super mašinu z něj neuděláte, ale hodně ho můžete zrychlit.

  Co se týká antivirů, na ně existuje mnoho názorů a pod každým článek o nich najdete flame war nebo alespoň zaručenou "pravdu" o nich. Jeden hodně rozšířený názor říká, že pokud máte rozum a dodržujete pravidla antivir nepotřebujete. Mezi taková pravidla patří třeba to, že nechodíte na nedůvěryhodné weby, nenavštěvujete pornostránky (častý zdroj malwaru) apod. Dřív nebyl problém ani rozpoznat falešné emaily od banky, pošty, exekutora apod. Byly psané špatnou češtinou a i jinak by se na ně nachytal jen člověk, který by si to snad za tu naivitu i zasloužil. Dnes je tomu jinak. I mezi těmi co tvrdí, že antivir nepotřebují, jsou tací co dělají chyby. Ono klidně stačí jednou. Když to zjednoduším antiviry ani nejsou určené pro experty. Přesto "experti" v diskuzí radí ostatním, co mají dělat oni. Na druhou stranu antiviry (dnes často komplexní velká řešení s plno nadbytečnými funkcemi) využívají část výkonu počítače a tím jej zpomalují. To je pravda. Nebo ve výjimečných případech dokonce zakáží nějakou oprávněnou činnost legitimního programu - jako např. jeho aktualizace apod. Je to něco za něco. Další hádky se vedou o to, jaký antivir je nejlepší. To je také nekonečná diskuze. Takže ono to není jednoduché. Každý by se měl rozhodnout za sebe.

  Různý software může být nápomocný při "úklidu" (ccleaner, Advanced System Care), ale chce to s ním umět pracovat. Amatérům může uškodit. Také od těchto programů nelze čekat, že mohou výrazně zrychlit pomalý počítač, který je prostě už přestarlý a potřeboval by zásah do hardwaru (SSD, RAM paměti). Navíc nejběžnější opravy v registrech nemají prakticky žádný vliv na rychlost systému. Spíše je tak uživatel ohromen něčím konkrétním, tj. počtem nalezených chyb. Přitom by často k úklidu stačily nástroje, které jsou součástí Windows. Odstranění nepoužívaných programů, zakázat automatické spuštění zbytečných programů po startu Windows apod. Některé není nutné mít spuštěné pořád, jiné určitě ano. K tomu žádné další programy nejsou potřeba. I vyčištění disků od dočasných souborů (např. mezipaměť, zbytky instalačních souborů nějakého programu nebo aktualizace Windows, soubory s hlášením chyb...) umožňují Windows v základu. Když už tak bych doporučil CCleaner, ale je třeba vědět, co máte zvolené k vymazání a pro jistotu při čistění registru, mít jeho zálohu. I když moje zkušenost je, že CCleaner registry nepoškozuje. (Já osobně jsem se s tím alespoň nikdy nesetkal.) Určitě je to lepší možnost než používat neznáme a neprověřené programy.

Zpět na článek Co zpomaluje počítač?


Nejčtenější články

nejnovější | nejdiskutovanější

Něco jsme propásli?

Dejte nám vědět. Upozornit redakci Stahuj
Velice děkujeme za Vaše podněty.