I když se značným zpožděním oproti konkurenci, Google nakonec po všech spekulacích opravdu oznámil spuštění služby Google Drive. U nás mu říkejme Disk Google. Stalo se tak v podstatě ihned poté, co Microsoft vydal aktualizovanou verzi svého úložiště SkyDrive, které je v nové verzi funkčně téměř totožné s Dropboxem, avšak nabízí kapacitu až 25 GB. Stejnou kapacitu jako nový Disk Google, tedy 5 GB, nabízí např. i služba Ubuntu One od Caninicalu, která kromě přístupu přes web, nativních aplikací pro Windows, Android a iOS nabízí pochopitelně podporu i v GNU/Linuxu. Čím chce tedy Google konkurovat zavedeným řešením?

Prezentační video Google Drive

Největší výhodou Google Drive je v bezesporu napojení na další služby mateřské firmy jako Dokumenty, Kalendář, Gmail nebo Picasa. Vzhledem k tomu, že se jedná o Google, nový Disk přináší i možnosti pokročilého vyhledávání. Realitou je např. to, že při zadání slova "Dokumenty" se nezobrazí pouze soubory s relevantní příponou, ale i fotografie, na nichž je vyfocen nějaký delší text. Analogicky lze vyhledávat i ve fotografiích samotných, což znamená revoluci v třídění snímků. Uživatelé, kteří znají např. mobilní službu Google Goggles, jež dokáže sémanticky vyhodnotit obsah zachyceného snímku, zřejmě vědí, že Google tuto technologii již delší dobu zvládá velmi dobře.

Webová stránka služby Disk Google

Webová stránka služby Disk Google

Stejně jako u ostatních Google aplikací je možná správa pomocí webu, ale byl uvolněn i nativní klient pro Windows a Mac OS. Ten pracuje opět shodným způsobem jako výše zmíněný Dropbox. Uživatelé smartphonů s Androidem se navíc již pravděpodobně dočkali aktualizace aplikace Dokumenty, která byla přejmenována na "Disk" a sjednocuje tak obě služby do jedné. Bohužel, majitelé konkurenční platformy od Applu si zatím musí na novou úložnou službu v případě zájmu počkat.

Zdroj: blogspot.com