Jistě jste se už mnohokrát na internetu setkali s různými fotomontážemi. Často slouží pouze k pobavení, jindy mohou svým dokonalým zpracováním zmást každého z nás. Zajímá vás, jak takové fotomontáže vznikají? Myslíte, že si s nimi poradí jen zkušení profesionálové? Díky šikovným aplikacím si můžete sami vyzkoušet vytvořit jednoduchou fotomontáž. Dílo nerozeznatelné od reality rozhodně nečekejte, spojení více fotografií však jistě s dnešním návodem hravě zvládnete. Jednou z aplikací, kterou můžete přímo pro tento účel použít, je program s názvem FotoMix. Jak už název napovídá, je určen pro "namixování" více fotografií do jediné. Můžete s ním rychle vytvořit fotomontáž nebo jen efektně poskládat více fotografií k sobě a udělat pěknou koláž. Pojďme si ukázat, jak se s aplikací pracuje a jak snadné je vložit více obrázků do jednoho.

FotoMix

Aplikaci FotoMix si můžete stáhnout ze serveru Stahuj.cz. Je k dispozici zcela zdarma. Tento fakt je vykoupen malou reklamou uvnitř okna aplikace, lze ji však poměrně dobře ignorovat a při používání nijak uživatele neomezuje.

Hned po spuštění aplikace si lze všimnout přehledně rozloženého uživatelského rozhraní. Při horním okraji okna najdete pět záložek, z nichž každá představuje jeden důležitý krok při tvorbě fotomontáže. Vedle nich je ještě odkaz vedoucí k oficiálním stránkám aplikace, vstup do nápovědy a také možnost výběru jazyka. Čeština je také k dispozici. Ovládání probíhá většinou pomocí ikon, tak ani její neznalost vás příliš nebude omezovat. Menu k jednotlivým záložkám se vždy nachází při levé straně. To se pochopitelně často mění a může některé uživatele mást. Po čase si lze však na časté změny zvyknout. Při dolním okraji okna najdete posuvník a několik ikon pro přibližování a oddalování obrázku, úplně dole pak řádek s rychlou nápovědou. Při pravém okraji okna se nachází již zmíněná reklama. Celý střed okna zabírá pochopitelně hlavní pracovní prostor se zobrazenou fotografií.

Vytvoření fotomontáže je snadné a probíhá v jednotlivých záložkách. Ukažme si nyní postup, jak takovou vyrobit a jak v jednotlivých krocích postupovat.

Background

Prvním krokem vedoucím ke zdárnému výsledku je vložení pozadí. Vyberte tedy obrázek, který bude tvořit největší plochou výslednou fotomontáž, a nahrajte jej pomocí tlačítka import. Vkládat je možné obrázky ze svého počítače či je vyhledávat přímo pomocí Google. Vložený obrázek je pak možné různě zvětšovat či zmenšovat, otáčet, deformovat, upravovat v něm barvy či rovnou na něj aplikovat některý z mnoha připravených efektů. Nechcete-li vkládat přímo obrázek na pozadí, pak můžete využít možnost nechat si vygenerovat přechod ze dvou barev nebo do něj vložit texturu.

<p>Background - výběr obrázku na pozadí</p>

Background - výběr obrázku na pozadí

Foreground

Máte-li připraven obrázek v pozadí, můžete v další záložce začít přidávat obrázky, které budou v popředí. Jejich seznam je zobrazen v pravé části okna vedle reklamy. Se všemi obrázky je možné provádět podobné akce jako v předchozí záložce. Tím hlavním, čím se menu v levé části okna liší, je možnost v obrázku mazat. Pokud budete vytvářet fotomontáž, jistě budete chtít vložit jen některou část fotky a ne celou. Zbytek je tedy nutné smazat. K tomuto účelu slouží dva podobné nástroje - Eraser a Color Erase. S prvním uvedeným mažete z obrázku vše, s druhým pouze barvu, kterou si můžete zvolit pomocí kapátka nebo přímým výběrem. Spolu s výběrem barvy je možné nastavit i barevnou toleranci a velikost štětce, se kterým budete mazat. Vhodným nastavením můžete velmi pěkně vyříznout jen požadovanou část fotky a zbytek samozřejmě vymazat. Jakmile máte obrázky do popředí připraveny, můžete přejít na další záložku.

<p>Foreground - výběr obrázků, které budou umístěny v popředí</p>

Foreground - výběr obrázků, které budou umístěny v popředí

Composition

Připravené obrázky je potřeba samozřejmě zakomponovat do pozadí. Všechny obrázky je možné libovolně přesouvat, zvětšovat či zmenšovat a také otáčet. Aby nebyly kraje tak ostré, doporučuji zaškrtnout níže volbu Anti-alias. Zajímavých efektů můžete docílit také průhledností. Spolu s obrázky je možné vkládat také text. Po zakomponování všech obrázků a textů můžete přejít do další záložky.

<p>Composition - vzájemné rozložení obrázků</p>

Composition - vzájemné rozložení obrázků

Touch up

Ačkoliv je vaše dílo skoro hotovo, aplikace vám dává ještě několik možností, jak jej před finálním uložením vylepšit. K dispozici je několik druhů štětců, se kterými můžete například klonovat některá místa nebo třeba i rozmazávat. Budete-li toužit po dokonalém výsledku, jistě právě v této záložce strávíte spoustu času. Spokojíte-li se však i s málem, nemusíte dodatečné úpravě věnovat příliš mnoho pozornosti.

<p>Touch up - možnost vyladit nepřesnosti a vylepšit tak výsledný obrázek</p>

Touch up - možnost vyladit nepřesnosti a vylepšit tak výsledný obrázek

Finish

Poslední záložkou je pochopitelně uložení výsledného díla do souboru či jeho vytištění. Ještě předtím však můžete přidat k obrázku efektní rámeček z různých barev. Tímto je cesta k vytvoření fotomontáže u konce a je jen na vás, jam využijete nástrojů, které vám aplikace nabízí. Ukažte, co ve vás je a vyzkoušejte si práci s aplikací. Jistě existuje spousta nápadů ve vaší hlavě, zkuste některý z nich za pomocí FotoMix realizovat.

<p>Finish - obrázek můžete uložit nebo rovnou vytisknout</p>

Finish - obrázek můžete uložit nebo rovnou vytisknout