Firewally byly testovány pomocí Atelier Web Firewall Tester (dále jen AWFT), utility, která zkouší různé možnosti a techniky, jak se dostat z testovaného počítače bez vědomí firewallu. Uživatel spouští očíslované testy a AWFT zobrazuje skóre, za úspěšnou obranu přičítá body firewallu, v případě úspěšného útoku jsou body přičteny na stranu AWFT. Je třeba říci, že je to pouze jeden z mnoha tzv. leak testů a neověří možnosti firewallu naplno. Druhým testem byl online test na adrese www.pcflank.com/test.htm.

Outpost Firewall

Prvním testovaným je Outpost Firewall, program od firmy Agnitum. Během instalace Outpost sám detekuje antivirový program a ujistí se dotazem, zda je správně určený, aby mohl zajistit správnou spolupráci. Po instalaci je možné si vybrat ze 2 režimů "učení" firewallu. V prvním si firewall sám stanoví pravidla pro jemu známé programy a na zbytek se bude dotazovat průběžně. V druhém režimu se ptá na pravidla pro každou aplikaci.

<p>Úvodní obrazovka Outpost Firewall. Přehled základního nastavení.</p>

Outpost Firewall - základní nastavení

Po spuštění se zobrazí klasické jednoduché rozhraní s poměrně slabou možností konfigurace. Samotné nastavení programu neskrývá žádná překvapení, je velice jednoduché a účelné. Pro každou běžící aplikaci je možné nastavit samostatně pravidla, je možné programy a jejich nastavení přidávat a odebírat. Samostatně je možné nastavit chování při příchozí nebo odchozí ICMP zprávě (pro IMCPv4 i ICMPv6).

Test AWFT versus Outpost Firewall byl vyrovnaný, klonil se ale spíše na stranu AWFT, tedy útočníka. V online testu si Outpost vedl skvěle, prošel všemi testy bez úhony.

Comodo Firewall

Druhým testovaným je Comodo Firewall od společnosti Comodo. Rozhraní Comodo Firewall není už tak jednoduché jako u předchozího firewallu. Nabízí mnohem více možností nastavení, zůstává ale velice přehledné a nemáte šanci se v něm ztratit. Nastavení není tak jednoduché jako například u Outpost Firewallu, zato nabízí velké množství funkcí. Užitečné může být nastavení limitu, kdy firewall detekuje, že je počítač zahlcován (flood) pakety. Toto je možné nastavit zvlášť pro TCP, UDP i ICMP pakety. Určit je možné i jak dlouho po detekci útoků má zůstat útočníkova IP adresa blokována. Navíc je ale možné nastavit úroveň ochrany i pomocí posuvníku.

<p>Úvodní obrazovka Comodo Firewall</p>

Comodo Firewall - úvodní obrazovka

Součástí Comodo Firewall je i nástroj Defense+ s jehož pomocí si můžete vytvořit seznam chráněných souborů a složek. Při pokusu o jejich změnu vás Defense+ upozorní. Stejně tak je možné ochránit i klíče v registru.

Souboj Firewall versus AWFT dopadl podobně jako v případě Outpost Firewallu, tedy vyrovnaný, spíše se přiklánějící na stranu útočníka. V online testu dopadl program na výbornou, prošel úspěšně všemi zkouškami.

PC Tools Firewall

Mezi podařenější firewally dostupné zdarma se počítá i PC Tools Firewall z kanceláří společnosti PC Tools. Při instalaci se optá na znalost uživatele, zda se řadíte spíše mezi začátečníky nebo pokročilé uživatele. Pokud vyberete možnost začátečníka, bude se firewall v provozu ptát na povolení jen u nejdůležitějších události, v případě výběru pokročilého režimu se firewall dotazuje v mnohem větším množství případů a konkrétněji popisuje událost. Možnostmi nastavení se řadí mezi ty štědřejší, upravit ke spokojenosti je možné vše na co si vzpomenete.

<p>Uživatelské rozhraní PC Tools Firewall</p>

PC Tools Firewall - uživatelské rozhraní

Uživatelské rozhraní může na první pohled působit lehce nepřívětivě, lehce si ale navyknete a po několika minutách budete ovládat veškeré možnosti, které vám firewall nabízí.

V obraně proto AWFT nedopadl PC Tools Firewall vůbec dobře a na rozdíl od předchozích firewallů byl poražen velkým rozdílem. V online testu dopadl naopak výborně, stejně tak jako jeho předchůdci.

Online-Armor

Někomu by možná mohla vadit grafická prezentace moderních firewallů, která může být někdy spíše na obtíž. Pro takové uživatele tu je Online-Armor, graficky strohý, nepříliš rozšířený firewall, který ale nabízí funkce na stejné úrovni jako většina dnešních moderních firewallů. Po instalaci se spustí Safety Check Wizard, který prověří programy ve start menu, rozšíření Internet Exploreru, systémové složky a další položky kvůli bezpečnosti. V případě nutnosti oznámí, že je nutné se na konkrétní položku lépe zaměřit.

<p>Úvodní obrazkovka Online-Armor</p>

Úvodní obrazovka Online-Armor

Funkcemi Online-Armor free nijak nevybočuje z řady, ani nijak neztrácí. Nabízí množství nastavení, některé bohužel dostupné jen pro plnou verzi. Plná verze nabízí také zajímavý režim pro ochranu komunikace v rámci internetového bankovnictví. Free verze je bohužel o tuto "featurku" ochuzena, což je škoda, byly by to plusové body a výhoda proti jiným free firewallům.

Souboj s AWFT skončil podobně jako v případě Comodo či Outpost lehkou převahou pro AWFT. V online testu si Online-Armor vedl úspěšně, stejně jako jeho kolegové v tomto článku.

Zhodnocení

Provedené testy poukazují jen na bezpečnost v "běžném" provozu. Všechny firewally v testu jsou pro domácí použití naprosto dostačující. Výběr konkrétního záleží na zkušenosti uživatele, pokud chcete na nastavení jednoduchý firewall, zvolte Outpost Firewall. Pro pokročilejší uživatele, kteří chtějí mít lepší kontrolu nad svým počítačem, doporučuji Comodo Firewall. Ovšem ani s PC Tools nebo Online-Armor neuděláte chybu, počítač ochrání spolehlivě.