Mnoho uživatelů zná pouze klasickou bitmapovou grafiku. Tou jsou třeba fotografie nebo grafika na webu. Kromě ní existuje však ještě jeden způsob reprezentace obrazové informace a tím je vektorová grafika.

Bitmapová vs. vektorová grafika

Klasické bitmapové obrázky, jako třeba fotky, jsou složeny z pixelů, které jsou uspořádány v pravidelné mřížce a každý z nich má svoji bravu. Toto uspořádání je přizpůsobeno našim monitorům, které se rovněž skládají z pixelů umístěných v pravidelné mřížce. Vektorové obrázky jsou ovšem reprezentovány zcela jinak. Vektorový obrázek není nijak definován po bodech, ale je tvořen objekty, které jsou popsány matematicky. Rozdíl lze poznat například při zvětšení takových dvou obrázků. U bitmapového se začnou při zvětšování objevovat kostičky, protože zde obrazová informace chybí. Kdežto u vektorového se žádné kostičky neobjevují. To je dáno jeho strukturou a vlastnostmi, díky kterým je možné vždy vypočítat, jak má být obrázek na monitoru ideálně zobrazen. Rozdíl můžete vidět na uvedených dvou obrázcích. Jeden je bitmapový, druhý vektorový. Oba byly čtyřnásobně zvětšeny. Zatímco bitmapový ztrácí svoji kvalitu, na vektorovém se zvětšení nijak negativně neprojeví.

<p> </p> <p> </p>

Bitmapový obrázek vlevo, vektorový vpravo

Díky tomu, jak je obrazová informace popsána ve vektorovém obrázku, je i jeho výsledná velikost velmi malá. Vektorové obrázky se hodí například pro velkoformátový tisk reklam, plakátů, pro různé výkresy a své uplatnění mají i na webu. Mnoho ukázek vektorových obrázků najdete například na stránce http://openclipart.org/.

Nejčastěji používanými formáty těchto obrázků jsou svg (otevřený formát vyvinutý konsorciem W3C) a ai (formát aplikace Adobe Illustrator). Adobe Illustrator je placenou aplikací a používá se ke komerčním účelům. Sami si však můžete vyzkoušet práci s vektorovou grafikou zdarma například v aplikaci Inkscape, o které bude tento článek.

Inkscape

Aplikace Inkscape patří mezi nejlepší freewarové aplikace pro grafiku. Lze ji používat zdarma ke komerčním účelům a uživatele jistě potěší i to, že je přeložena do češtiny. Tuto aplikaci můžete používat nejen pod Windows, ale i v Linuxu, Unixu nebo MAC OS X.

Uživatelské rozhraní

Instalace aplikace je provedena na jedničku a jistě s ní nebudete mít problémy. Ihned tak můžete aplikaci spustit a vrhnout se do tvorby vektorové grafiky.

Převážnou část okna zabírá pracovní plocha s obrázkem. Veškeré panely nástrojů jsou umístěny po stranách okna. Mezi nejčastěji používané volby bude zřejmě patřit panel nástrojů umístěný při levém okraji. V závislosti na vybraném nástroji se pak mění panel nástrojů umístěný nad pracovní plochou. Při dolním okraji lze pak nalézt paletu barev, vrstvy nebo informaci o zvětšení.

<p>Nástroje při stranách zabírají jen málo místa</p>

Nástroje při stranách zabírají jen málo místa (Autor obrázku leoparda - ha1flosse)

Snad ke všem nástrojům jsou přiřazeny klávesové zkratky. Tato vlastnost velmi zrychluje práci s programem a po jisté zkušenosti lze aplikaci díky nim mnohem snadněji ovládat.

<p>Klávesové zkratky jsou přiřazeny snad každému nástroji a funkci</p>

Klávesové zkratky jsou přiřazeny snad každému nástroji a funkci

Hlavní funkce a nástroje

Nástrojů, které Inkscape nabízí, je obrovské množství a není možné je snad ani vyjmenovat. Funkce programu jsou s každou jeho verzí rozšiřovány a na uživatele tak vždy čeká nějaká novinka.

Mezi hlavní funkce a nástroje patří:

  •   Tvorba základních tvarů jako jsou obdélníky, kružnice, elipsy a oblouky
  •   Hvězdy, polygony, spirály
  •   3D krychle
  •   Kresba od ruky či kresba kaligrafických linek
  •   Vkládání textu a jeho editace
  •   Tvorba barevných přechodů a výplní

U všech vytvořených objektů lze nastavit mnoho parametrů. Díky nim je možné upravit každý z nich ve zcela něco nového a odlišného. U objektů můžete upravit například jeho barvu, výplň, ohraničení, zaoblení rohů nebo i průhlednost. Možnosti jsou opravdu veliké a je jen na vás, jak je dokážete využít.

Pro snadnou práci s rozsáhlejšími výtvory podporuje Inkscape také práci s vrstvami, díky kterým můžete lehce určit pořadí překrývání nebo aktuálně nepotřebné vrstvy skrýt.

Se všemi objekty je možné pracovat hromadně a výrazně tak zrychlit svoji práci. Je velmi snadné objekty vůči sobě zarovnávat nebo s nimi provádět operace jako je třeba sjednocení či průnik.

Vlastníte-li tablet, můžete jej i s aplikací Inkscape použít. Hlavně při kreslení kaligrafickým perem nebo při tvorbě křivek.

Do vektorového obrázku je možné vložit i bitmapový nebo jej nechat automaticky na vektorový převést. I s těmito funkcemi si Inkscape hravě poradí.

V momentě, kdy budete se svým dílem hotovi, potěší vás bohaté možnosti uložení do obrovského množství formátů, včetně pdf.

Nebojte se odzkoušet

Nebojte se zkusit tvořit vektorovou grafiku. Je velmi odlišná od klasické bitmapové a nabízí možnosti, kterými bitmapová nikdy disponovat nebude. Vektorová grafika není samozřejmě vhodná pro všechno. Má však své kouzlo a dají se v ní vytvořit opravdová mistrovská díla. Nečekejte však, že během chvilky vše půjde hladce a budete ihned tvořit profesionální grafiku či reklamy. Naučit se vytvářet pěkné obrázky či použitelnou grafiku zabere poměrně dost práce, času a hlavně píle. Inkscape vám však poskytuje velmi silný nástroj pro práci s vektorovou grafikou a proč jej nepoužít, když je zdarma.

Na konec uvádím malou ukázku toho, co lze ve vektorové grafice dokázat.

<p>Ukázka vektorového obrázku - autor karenbak</p>

Ukázka vektorového obrázku - autor karenbak