Formátování pevného disku, z jakéhokoliv důvodu má za následek ztrátu všech dat a nastavení ze všech programů, které jste měly v počítači. A proto je dobré tato data zálohovat. Mezi programy, pro které to platí dvojnásob patří také mailové klienty. Mnoho z nás je využívá a přijít o kontakty, veškerá nastavení a maily by určitě nebylo pro nikoho příjemné.

<p> </p>

Naštěstí však lze provést záloha, která i v případě těch nejhorších problémů, nebo nové instalace dokáže vaší poštu a kontakty znovu obnovit. Dnes si ukážeme jednoduchou utilitu a především manuální cestu, jak ochránit vaše data z Outlooku, před případnou ztrátou.

Pfbackup a manuální záloha

Jednoduchá utilitka pod názvem PfBackup je doplňkem pro aplikace Microsoft Office Outlook 2002-07. Instalace samotného souboru, který stáhnete na konci článku je velice snadná. Po stažení nevelkého souboru, se spustí standardní instalace a po pár kliknutích je vše hotové. Kdo by čekal samostatný program, je na omylu. Jak jsem již zmínil, jedná se o doplněk, takže se rovnou začlení mezi  základní funkce programu.

<p> </p>

Instalace doplňku pfbackup probíhá velmi rychle a bez zbytečných nastavení

Pro vytvoření zálohy už stačí jen spustit Outlook a otevřít menu Soubor, ve kterém nám přibyla nová možnost Zálohování. Po kliknutí se nám zobrazí okno, ve kterém jsou tlačítka: Možnosti, kde musíte zvolit: co, kam a jak často archivovat, Uložení a samozřejmě Otevření zálohy. V okamžik kliknutí na vytvoření zálohy se  nic nestane, neboť se zálohování spustí až po vypnutí samotného Outlooku a provede vše za vás.

<p> </p>

Provedení zálohy pomocí pfbackup je otázka několika kliknutí, stejně je tomu v případě obnovy.

Novější verze Outlooku mají tuto funkci již v sobě, v podobě tlačítek Archivovat a Import, export v menu Soubor. Postup a práce je téměř stejný, jako u doplňku pfbackup a navíc přibyly např. filtry, kde si můžete zvolit kritéria, podle kterých bude program data zálohovat.  Během pár chvil tak provedete hromadnou archivaci kontaktů, pošty, kalendáře atd.. a už nemusíte se bát o svou drahocennou poštu.

 <p> </p>

Záloha (export) dat v Outlouku nabízí oproti pfbackup navíc filtry pro usnadnění zálohy mailů, které vám usnadní práci.

Pro vyvolání zálohy dat  stačí udělat následující: pokud používáte k záloze doplněk pfbackup naleznete možnost obnovy pošty přímo vedle tlačítka pro tvorbu obnovy. Pokud ne, tak se postupně jednoduše proklikáme k obnově podobně, jako při tvorbě zálohy: Soubor > Import a export.. > Importovat z jiného programu, nebo souboru > Soubor osobních složek (PST) a dále už jen zvolíte  cestu k souboru zálohy. Tímto jsou vaše data obnovena a vesele můžete pokračovat tam, kde jste naposledy skončili.

<p> </p>

Import probíhá podobně jako export a během chvilky je vše jak má být.

Nutno dodat, že všechny zálohy mají formát osobních složek PST a tak se nemusíte bát kompability v případě, že zálohu vytvoříte pomocí pfbackup a poté obnovíte přímo outlookem.

Jak na zálohu účtů a nastavení?

Pokud se s zálohou osobních složek nespokojíte a chtěli by jste i nastavení  mailového účtu, bude nutné zavítat do systémového registru. I když je postup v tomto případě jednoduchý, doporučuji ho provádět  zkušenějším uživatelům.

<p> </p>

V položce start menu Spustit si otevřeme editor registru regedit a postupně se proklikáme touto cestou:

HKEY_CURRENT_USER > Software > Microsoft > Windows_NT > CurrentVersion > Windows Messaging Subsystem > Profiles > Outlook

Poté už jen klikněte pravým tlačítkem na položku Outlook a vyberte možnost Exportovat, kde zvolíte umístění pro váš soubor zálohy.

<p> </p>

Zásah do registru není v tomto případě žádný, jde pouze o "zálohu" jeho části.

Pro následné obnovení stačí soubor registru, který jsme si vytvořily otevřít a vše už se  provede automaticky. Po zapnutí Outlooku už budete muset znovu zadat jen heslo a můžete dále využívat váš účet.

Závěr

Zálohování dat, ať už jakýchkoli, je v dnešní době naprostou nutností. To platí také o poštovních klientech, které mnoho uživatelů s oblibou využívá. Dnes jsme si ukázali, že provádět kompletní zálohu pošty z  programů jako je Outlook, lze provést i bez dalších otravných aplikací, které vám zabírají místo na disku a zřídkakdy bývají zdarma. O vaše zkušenosti se zálohou dat z Outlooku, se můžete podělit v diskuzi pod článkem.