O virtuálních měnách jste jistě slyšeli, neboť tu nejsou týden a hojné pozornosti se jim dostalo i na televizních obrazovkách. Tzv. kryptoměny jsou zcela novým konceptem - peníze u běžných měn jsou emitovány centrálními bankami, a to prakticky dle libovůle odpovědných institucí a vlád. Tisk nových bankovek je prakticky otázkou jednoho nařízení a peníze nikdy nedojdou - když se jich do oběhu uvolní více např. prostřednictvím úvěrů, obvykle dojde k inflaci (snížení reálné hodnoty). Kryptoměny oproti tomu mnohem více připomínají zlato. Jejich množství je konečné (předem známé) a tvoří s tzv. "těžením" - pro získání nového bitcoinu je zapotřebí výpočetní síla, přičemž náročnost s rostoucím počtem celosvětově nalezených bitcoinů narůstá. V počátcích stačil běžný počítač, což je minulost.

Bitcoin - ilustrační obrázek

Bitcoin - ilustrační obrázek

Postupem času tak vznikly i směnárny či burzy, kde je možné "hotové" bitcoiny nakupovat za peníze či jiné virtuální měny. Jejich cena se však extrémně mění. Pakliže jste si mohli kdysi hromádku bitcoinů sami natěžit nebo ještě v roce 2011 koupit 1 BTC za cca 10 dolarů, v listopadu 2013 cena jednoho bitcoinu vyšplhala téměř k 1200 USD! Bitcoin tak vyrobil nové milionáře, nové miliardáře, ale možná i pár sebevrahů (o mladíkovi, hledajícím svůj starý HDD plný bitcoinů na skládce, jste již možná také zaslechli).

 Craig Wright

Craig Wright

I když jsou všechny technické detaily dobře zdokumentovány a Bitcoin zůstává v konkurenci jiných virtuálních měn na špici, stále je tu jedna nezodpovězená otázka - kdo je tvůrce. Je znám pod pseudonymem Satoshi Nakamoto a je po něm pojmenována i nejmenší jednotka měny jeden satoshi (0,00000001 BTC). Před pár dny se několika televizním stanicím přihlásil Australan Craig Wright, který se za Nakamota prohlašuje.

Vývoj ceny 1 bitcoinu v dolarech

Vývoj ceny 1 bitcoinu v dolarech

Podle všeho bohužel licituje s předložením nezpochybnitelného důkazů - konkrétně jeho "podpisem" na prvních vytěžených bitcoinech. Během let se již objevilo více postav, ale ani jedné se autorství nakonec neprokázalo. Craig ví o bitcoinové síti každopádně hodně a nejspíš se na počátečním vývoji podílel nebo měl informace přímo od zdroje. Jestli pravý Nakamoto ještě žije a skutečně jde jen o jednu osobu, snad se pravdu někdy dovíme.

Zdroj: arstechnica.com