Ať už chcete znát počasí o blížícím se víkendu či výhledově na dovolenou, vždy můžete na internetu nelézt spoustu webů, na kterých je možné najít předpověď počasí pro kterýkoliv kout světa. Hledáte-li tyto informace pouze výjimečně, tak si zřejmě s internetovými stránkami vystačíte. Sledujete-li však předpověď počasí neustále, pak je mnohem lepší využít některou z aplikací, díky které budete mít k dispozici aktuální předpověď počasí přímo ve vašem počítači. I tato předpověď je pochopitelně stažena z některého meteorologického serveru, avšak rozdíl je v tom, že nemusíte vždy informace hledat a program v počítači je stáhne a zobrazí automaticky. Aplikací vytvořených pro tento účel je velmi mnoho. Pojďme se podívat na ty, které si vaši pozornost jistě zaslouží.

Weather Watcher

Jednou z nejlepších aplikací pro zobrazení předpovědi počasí je Weather Watcher. Jedná se o velmi komplexní a propracovaný nástroj, díky kterému vždy budete mít k dispozici velmi věrohodnou a spolehlivou předpověď. Po spuštění je nutné aplikaci říci, pro které město má být předpověď zobrazena. Není problém v databázi najít okresní města naší republiky, a čím bližší město najdete, tím bude předpověď přesnější. Veškerá data aplikace stahuje ze serveru weather.com.

<p>Weather Watcher a spousta grafických ukazatelů</p>

Weather Watcher a spousta grafických ukazatelů

Před použitím aplikace je nutné navštívit nastavení a změnit především používané jednotky. Rozhraní aplikace je k dispozici pouze v anglickém jazyce, přesto věřím, že s nastavením či používáním aplikace nebudou mít uživatelé problémy.

Po výběru města a upravení nastavení můžete nahoře kliknout na tlačítko update a tím dojde ke stažení aktuálních dat. Okno standardně zobrazuje předpověď na dnešní den a noc a v dolní polovině výhled na blížících se osm dnů. V pravé části okna můžete nalézt také grafický ukazatel směru větru a tlaku vzduchu. Potřebujete-li detailnější předpověď, můžete se pomocí horního menu přepnout na hodinovou či podrobnější denní předpověď. Aplikace nabízí k nahlédnutí také velké množství různých map s pohledem klidně na celý svět.

<p>Přes ikonu v oznamovací oblasti je možné zobrazit velmi mnoho informací</p>

Přes ikonu v oznamovací oblasti je možné zobrazit velmi mnoho informací

Aplikace běží po spuštění také v oznamovací oblasti, kde zobrazuje aktuální teplotu ve zvoleném městě. Najetím kurzoru na tuto ikonu získáte zkrácený přehled o aktuálním počasí. Aplikaci téměř není co vytknout, jedná se o velmi kvalitní program určený všem uživatelům.

My Free Weather

Zatímco je Weather Watcher velmi komplexní a vybavenou aplikací, My Free Weather je mnohem jednodušší a pro některé uživatele jistě pohodlnější na používání. Zobrazuje totiž jen běžné a pro mnohé uživatele dostačující informace.

Okno aplikace příliš mnoho prostoru pro interakci neposkytuje. V jeho horní polovině můžeme najít informace o aktuálním datu a čase. Nejvíce prostoru zabírá líbivý obrázek, který má znázorňovat aktuální meteorologické podmínky. Pod tímto obrázkem už je možné najít předpověď pro aktuální den. Město, pro které má být předpověď stažena, musí být předem nastaveno. Kromě teploty je zobrazena také rychlost a směr větru, vlhkost vzduchu a viditelnost. Všechny popisky jsou opět pouze v angličtině. Zobrazení ve °C je nutné zapnout v nastavení. Pod těmito údaji můžeme najít ještě předpověď na nejbližších pět dnů. To je poměrně málo a vytknout musím také nevýrazné šedivé ikony, které jsou u dnů zobrazeny.

<p>My Free Weather - mnoho detailních informací nehledejte</p>

My Free Weather - mnoho detailních informací nehledejte

Potřebujete-li velmi jednoduchou aplikaci zobrazující předpověď počasí, může být My Free Weather tou pravou. Pokročilým uživatelům jistě mohou chybět dodatečné a podobnější informace, které aplikace bohužel nenabízí.

Weather Pulse

Aplikace Weather Pulse stojí někde mezi již zmíněnými aplikacemi. Není ani příliš komplexní a ani přehnaně jednoduchá. Po instalaci a spuštění je i zde samozřejmě nutné specifikovat město, pro které chceme předpověď zobrazovat. Poté už dojde ke stažení aktuálních dat ze serveru. Aplikace, stejně jako ostatní, je minimalizována do ikony v oznamovací oblasti, kde zobrazuje aktuální teplotu. Přes tuto ikonu je možné vyvolat okno aplikace. To ve výchozím nastavení zobrazuje aktuální podmínky. Informace jsou velmi podrobné a poskytují uživateli všechny informace, které si může přát. Pomocí ikon v horním menu se lze přepínat i do jiných zobrazení. Těmi jsou pětidenní předpověď, hodinová pro následujících 24 hodin či detailní textová pro deset následujících dnů.

<p>Weather Pulse - výběr satelitních snímků je opravdu velký</p>

Weather Pulse - výběr satelitních snímků je opravdu velký

Spolu s klasickou předpovědí je možné pozorovat také aktuální družicové snímky doplněné a meteorologická data.

Zvláštností této aplikace je malá aplikace umístěná na ploše, která rovněž ukazuje současné podmínky ve zvolených městech. Vzhled tohoto doplňku lze samozřejmě upravit v nastavení aplikace, které je velmi podrobné.

<p>Weather Pulse - miniaplikace na ploše</p>

Weather Pulse - miniaplikace na ploše

Aplikaci mohu doporučit k vyzkoušení. Jedinou překážkou může být snad jen absence češtiny.

Další možnosti

Aplikací, poskytujících podobné funkce, je pochopitelně mnoho a další můžete najít ke stažení na serveru Stahuj.cz. Věřím, že si zmíněné programy své uživatele rozhodně najdou a dobře poslouží ať už při oblékání do práce nebo plánování dovolené na druhém konci světa.