Nero patří od svých začátků k nejoblíbenějším a nejpoužívanějším vypalovacím programům. Postupem času se na základní, jednoduchý program na vypalování začala nabalovat spousta funkcí, jako editory videa, utilitky na vytváření obalů a další a další, která někoho odradila, jiné fanoušky ovšem našla. Jak už to tak bývá, nejnovější verze je ve všech ohledech lepší, dokonalejší, vybroušenější a větší. Nero je totiž pěkný cvalík a instalační soubor má něco přes 50 MB (nemluvě o plné verzi, která se roztáhne téměř na 400 MB). To je v porovnání například s necelými 6 MB u Ashampoo Burning Studio Free skutečně na pováženou. Nicméně v době rychlého internetového připojení už podobné velikosti nikoho nemohou zaskočit.

<p>Instalace programu Nero 9 Essentials Free</p>

Úvodní obrazovka instalace - čeština je přítomna

Instalace a spuštění

Po instalaci se vytvoří na ploše ikona Nero StartSmart, což je aplikace, která sdružuje všechny funkční části Nera dohromady, do jednoho rozhraní. V plné verzi určitě potřebná věc, nicméně free verze umí "pouze" vypalovat. Pro někoho, kdo je zvyklý na plnou verzi to může být málo, jiní uživatelé budou mít spíše radost, vždyť Nero je jak známo především výkonný vypalovací program. Poměrně otravná dokáže být nabídka registrace, která se zobrazuje při každém spouštění Nera a zbavíte se jí jen jejím vyplněním.

<p>Uživatelské rozhraní působí je přehledné a poměrně hezky barevně provedené</p>

Uživatelské rozhraní - zorientujete se poměrně rychle

Po startu programu, který by mohl být rychlerychlejší, se zjeví přehledné uživatelské rozhraní, ve kterém se zorientujete poměrně rychle. V horní části obrazovky jsou záložky na přepínání mezi funkcemi Nera. Ve free verzi je tato činnost jednoduchá z toho prostého důvodu, že nabízí jen možnosti týkající se samotného vypalování. Tedy vytvoření nového disku nebo kopírování stávajícího. U ostatních možností si můžete přečíst jejich popis a rozhodnout se tak, zda by se vám vyplatilo investovat do plné verze. V dolní části obrazovky je jednoduchá RSS čtečka, která odebírá zprávy z přednastaveného kanálu, přidat si můžete i vlastní oblíbené kanály. Přítomen je i příjemný manažer Nero aplikací, kterým můžete do panelu v pravé straně rozhraní přidat aplikace. Ve free verzi jen možnosti Vymazat disk, Analyzovat disk, Nero ControlCenter a Nero Online Upgrade.

Vypalování a kopírování

Nejdůležitější funkcí Nera, kvůli které bylo vyvinuto, je samozřejmě vypalování. Nerozšířilo se tak masově kvůli nadbytečným funkcím, ale díky této jediné, kterou zvládá na jedničku. Co se týče nastavování vypalování, není téměř žádné. Uskromní se na pouhé nastavení rychlosti vypalování (minimum, maximum, bezpečný režim nebo automaticky) a možnost zkontrolovat po vypálení zapsaná data. Před vypalováním můžete ještě změnit název disku, což jsou ale funkce naprosto očekávané a bylo by na pováženou, kdyby nebyly přítomny. Naopak není nabízeno nic navíc, což je mírné zklamání. Očekával bych alespoň zobrazení velikosti souborů při vybírání dat k vypálení, takhle nezbývá než vybrat požadovaná a přát si, aby se na vybraný optický disk vešla.

<p>Průběh vypalování</p>

Průběh vypalování je znázorněn hned na dvou ukazatelích

Program rozpozná druh media a na přehledné stupnici zobrazuje jeho zaplněnost. Zde je potřeba zmínit, že tato stupnice občas zazlobí a při odebrání dat neaktualizuje novou celkovou velikost. Zarážející může být fakt, že je na výběr jen obyčejné vypalování dat. Je zvykem, že vypalovací programy rozeznávají a rozlišují například filmy, hudbu nebo obrazy disků. Zde tomu tak není.

Druhou podporovanou funkcí free verze Nera je kopírování. Zde je k nastavení na výběr opět rychlost vypalování a možnost zkontrolovat po vypálení data. Navíc je možnost simulace, která je ale také očekávána a nepřekvapí. Žádnou přidanou hodnotu nečekejte ani zde.

O co je free verze ochuzena

Placená verze Nera samozřejmě nabízí oproti free verzi mnoho funkčnosti navíc. V plné verzi se tak můžete těšit na rozlišování dat, úpravu zvuků, videa, obrázků, převod zvukových souborů, vytváření obalů na disky, přehrávač videa, prohlížeč obrázků, nahrávání nebo možnost zálohování. Vyzkoušet si plnou verzi Nera můžete díky trial verzi, která je plně funkční na 15 dní. Odkaz na free i trial verzi naleznete pod článkem.

Verdikt

Ačkoliv v článku Free Nero až tolik nechválím, jedná se o výborný program k vypalování. Nesmíte však očekávat příliš. Z přehnaného očekávání možná pramení mé mírné zklamání. Kdo hledá program na obyčejné vypalování a kopírování, bude spokojen. Pokud ale očekáváte alespoň trochu přidané hodnoty, poohlédnete se nejspíše jinde nebo investujete do plné verze.