Hledáte zdlouhavě v počítači nejrůznější aplikace? Nemáte své poznámky neustále na očích a potřebovali byste na ně upozornit, až přijde jejich čas? Představte si aplikaci, která tyto funkce obsahuje a je malým a užitečným doplňkem, který může být umístěn na vaší ploše, aniž by nějak rušil při práci. Přesně takovou aplikací je SideSlide. Na první pohled ne zrovna moderní aplikace, která však uvnitř skrývá mnoho možností a pokročilých funkcí.

Hlavní panel pro snadný přístup k funkcím

Aplikace SideSlide je zcela zdarma a při instalaci nabízí také možnost Portable verze, která nijak nezasahuje do systému. Díky tomu si můžete aplikaci bez obav vyzkoušet a poté třeba umístit na váš flash disk, kde ji můžete mít neustále u sebe i pro práci na jiném počítači.

Výchozí podoba aplikace s několika připravenými kontejnery

Výchozí podoba aplikace s několika připravenými kontejnery

Ihned po instalaci a spuštění je na ploše zobrazen nový panel, který je hlavním oknem aplikace. Panel lze skrývat a je možné jej zobrazit najetím kurzoru do oblasti okraje plochy, kde je skryt. Tím místem může být kterákoliv strana, volba je jen na vás. Skrývání hlavního okna zajišťuje, že neruší nijak při práci, ale v případě potřeby jej lze okamžitě zobrazit. Místo skrytí panelu je označeno úzkým pruhem při kraji plochy. Pokud by vám toto chování vadilo, lze pruh kompletně skrýt.

Do hlavního kontejneru lze umístit spoustu různých prvků

Do hlavního kontejneru lze umístit spoustu různých prvků

Hlavní okno aplikace slouží jako panel, do kterého můžete umisťovat další podokna, která jsou v aplikaci označována jako kontejnery.

Různé kontejnery pro jednotlivé funkce

Každý kontejner zastupuje nějakou funkci aplikace. Lze jich vytvářet mnoho typů. Například kontejner reprezentující složku, obsahující odkazy na soubory, kontejner fungující jako RSS čtečka, dále jako poznámka nebo připomínka. Můžete také vytvořit kontejner, kterým bude možné spouštět libovolný příkaz nebo třeba kontejner promítající obrázky z vybrané složky.

Kontejnerem může být i rss čtečka

Kontejnerem může být i RSS čtečka

Přidání nového kontejneru lze provést přes kontextovou nabídku pravého tlačítka myši. Rovněž lze využít jednoduchou nabídku po kliknutí levým tlačítkem do hlavního okna aplikace. Pokročilí uživatelé pak jistě ocení také možnost vytvoření prostřednictvím klávesových zkratek, kterými lze ovládat i další funkce programu.

Každý kontejner může být umístěn v hlavním okně, nebo jej lze vytáhnout na plochu a zde bude vystupovat zcela samostatně. Můžete libovolně měnit velikost každého z nich a zároveň je také přichytit k okraji obrazovky a případně nechat skrývat. K dispozici je i možnost rychle sbalit celý kontejner jen do podoby jeho nadpisu, který nezabere mnoho místa na obrazovce.

Pro poznámky si lze nastavit i jejich připomenutí

Pro poznámky si lze nastavit i jejich připomenutí

Takto si můžete vytvořit mnoho kontejnerů a libovolně je rozmístit po obrazovce či hlavním okně aplikace. Pokud je budete poté potřebovat při práci, stačí je zobrazit najetím myši na příslušné místo. Můžete mít vytvořen například jeden kontejner pro zástupce oblíbených aplikací, druhý pro často navštěvované webové stránky a třetí pro poznámky, které je třeba mít neustále na očích.

Kontejnery mohou být také zobrazeny v pozici vždy nahoře, takže vám z dohledu jen tak nezmizí. Pokud byste se pak báli, že je nedopatřením smažete nebo upravíte, potěší vás možnost jejich uzamčení proti úpravám.

Detailní změna vzhledu i chování aplikace

Jakmile budete pracovat s aplikací, jistě si všimnete propracovanosti a detailů, které nabízí. Téměř každý prvek poskytuje rozsáhlé možnosti, které jsou obsaženy v kontextové nabídce pod pravým tlačítkem myši.

V aplikaci je velmi jednoduché měnit vzhled všech prvků

V aplikaci je velmi jednoduché měnit vzhled všech prvků

Pokud vám záleží na estetice pracovní plochy, pak vás jistě potěší bohaté možnosti změny vzhledu všech prvků. Můžete využít možnosti mnoha připravených témat, nebo si definovat vlastní barvy pro jednotlivé grafické elementy. K dispozici je pak i úprava jednotlivých kontejnerů, kde můžete využít například odlišných barev pro lepší přehlednost mezi jinak podobnými kontejnery.

Samotnou kapitolou je pak hlavní nastavení programu. V něm naleznete mnoho dalších voleb, kterými můžete upravit vše, co vám na aplikaci ve výchozím nastavení nevyhovuje. Malou nevýhodou tohoto přístupu je bohužel časová náročnost přizpůsobení nastavení a také složitost práce s aplikací.

Nastavení obsahuje velké množství voleb pro změnu chování i vzhledu aplikace

Nastavení obsahuje velké množství voleb pro změnu chování i vzhledu aplikace

Hlavně pro zkušené uživatele

Aplikace SideSlide je primárně určena pokročilým uživatelům, kteří chtějí zvýšit efektivitu své práce. Umožňuje snadno a rychle spouštět aplikace, spravovat poznámky včetně připomenutí, spouštět skripty nebo odebírat novinky pomocí RSS kanálů. Rozhraní aplikace je velmi propracované a i zkušeným uživatelům jistě zabere chvilku jeho pochopení a prozkoumání všech možností. Věnované úsilí se však jistě vyplatí, protože touto aplikací můžete získat výkonného a užitečného pomocníka.