Jedním z aktuálních trendů internetové kriminality je takzvaný "ransomware". Jedná se o viry a trojské koně, které poté, co se usídlí na počítači, uživateli nejrůznějšími způsoby vyhrožují. Nejnovější případ se týká především japonských uživatelů, kteří používají oblíbenou "file-sharingovou" síť Winni, kterou má navštěvovat až 200 milionů lidí. Trojský kůň se zaměřuje na ty, kdo stahují počítačové hry ve stylu hentai, což je odnož anime.

<p> </p>

Trojský kůň se maskuje za instalační obrazovku, a poté, co se usídlí na disku, zkopíruje webovou historii a obratem ji umístí na web. Následuje "férová nabídka" uživateli, který má zaplatit zhruba tři sta korun za to, že historie, v níž mohou být i různé nelichotivé záznamy a jež je spojena se jménem uživatele, z internetu zmizí. Většina lidí přitom na nabídku raději přistoupí a zaplatí.

Podobný případ se objevil ale i v Evropě, kde byl nicméně koncipován trochu odlišně. Na počítač se rovněž infiltroval trojský kůň, který však naoko proskenoval pevný disk a nahlásil, že na něm našel nelegálně získaný software, filmy či hudbu. Skutečný scan se přitom nekonal, hlášení bylo pozitivní, ať už na počítači něco nelegálního bylo či nikoliv. Uživatel byl v tomto případě vyzván, aby zaplatil přibližně sedm tisíc korun, jinak se vystavuje riziku soudních žalob.

Nejobvyklejší případy ransomware jsou ale ty, kdy trojský kůň, který se dostane na váš počítač, zašifruje všechny možné soubory a žádá poplatek za jejich odšifrování.

Zdroj: BBC