Virtuální měna Bitcoin je doslova fenomén druhého desetiletí 21. století. Tomu, kdo nikdy o Bitcoinu neslyšel nebo přesně neví, oč co se jedná, může stačit vysvětlení, že jde o čistě elektronickou neoficiální měnu, kterou je možno platit za zboží či ji směňovat za "skutečné peníze". Navíc neexistuje díky samotné technické architektuře Bitcoinu žádná autorita (stát/vláda, banka), která by byla schopna měnu jakkoli zásadně ovlivňovat. Počet Bitcoinů v oběhu zatím stále roste, avšak konečné množství je přesně matematicky dáno a rychlost uvolňování je rovněž odvozena z technických souvislostí a nikdo nad ní nemá kontrolu (aktuálně je v oběhu již cca polovina konečného množství BTC). Zcela samostatnou věcí je pak hodnota Bitcoinu jako takového vyjádřená kurzem ke "skutečným" světovým měnám. Vězte, že kurz BTC extrémně kolísá (je tzv. vysoce volatilní) a pakliže je nyní na hodnotě cca 567 BTC/USD (burza Bitstamp - 2014-05-29 10:30 SELČ), v době, kdy tento článek čtete, již může být i o desítky dolarů jinde (a to výše nebo níž).

První bitcoinmat v ČR - pražský Smíchov

První bitcoinmat v ČR - pražský Smíchov

Praktických využití Bitcoinu je tedy více a i když již po světě i v tuzemsku existuje relativně velké množství obchodů, jež Bitcoin akceptují, značně volatilní kurz je z tohoto pohledu skutečně značným problémem. Bitcoinmat na Andělu umožňuje směnu BTC za koruny (umí je vydávat jako kterýkoli jiný bankomat), ale koruny umí i "pojídat". V takovém případě jeho prostřednictvím nakoupíte za konkrétní částku množství BTC dle toho, jaký je aktuální kurz na bitcoinových burzách. Z jiného pohledu (možná racionálnějšího) je však zatím Bitcoin vlastně investiční komodita (stejně jako drahé kovy, moderní umění apod.).

 

 

 

Cena Bitcoinu vyjádřená v USD

Prakticky - pakliže přijdete k bitcoinmatu v 10:30 a nakoupíte BTC za 50 dolarů (1 000,- Kč), získáte cca 0,08818342 BTC. Když se vrátíte o půl hodiny později, kurz se mohl s přehledem změnit třeba na 530 BTC/USD. Kolik tedy na Vašem bitcoinovém účtu vlastně máte? Je to přesně 0,08818342 BTC, avšak bitcoinmat Vám vydá maximálně 935,- Kč. Jak správně tušíte, svou roli zde hraje i kurz koruny k dolaru, avšak ten ovlivňuje např. i ČNB a mění se (znatelněji) spíše v řádech měsíců či let. Samozřejmě, že výsledek může být i zcela opačný a BTC prodáte mnohem dráž než jste je koupili (ano, je to investice - vysoce riziková spekulativní investice). Placení Bitcoinem je tedy určeno buďto "pravověrným" (zkrátka lidem, kteří v alternativní měnu věři a snaží se ji podporovat) anebo může být jen prostředkem, jak zkusit něco nového a zpestřit si den. Kdybyste si naopak chtěli "zaspekulovat" (a tím dále narušovat stabilitu a použitelnost BTC jako skutečné měny), lze bitcoinmat chápat jako automat na investiční cihličky zlata. Z důvodu extrémní volatility je zde však dozajista mnohem lepším způsobem přímé obchodování na některé z webových burz skrze svůj počítač. Příkladem budiž třeba slovinský bitstamp.net. Tento způsob chce však samozřejmě již více času na "studium". Obecné informace o Bitcoinu lze nalézt třeba na bitcoin.org, kde je ke stažení i potřebný software a řada užitečných odkazů.

Nápověda: bitcoinový "účet" představuje tzv. "wallet" a nejjednodušším/nejpraktičtějším řešením pro stálý přehled o jeho stavu či placení v obchodech a mezi lidmi navzájem je asi webová peněženka spolu s patřičnou mobilní aplikací (viz třeba blockchain.info).

Zdroj: ct24.cz