Apple v San Jose poodhalil hromadu novinek, na které se (movitější) fanoušci mohou těšit v následujících týdnech a měsících. Změn bude hodně a týkají se samozřejmě hardwaru i operačních systémů. Apple rokem 2017 vstupuje (byť téměř poslední) do světa virtuální i rozšířené reality! Nejnovější iMac Pro přichází nejen v černé barvě (v níž samostatně periferie bez iMacu bohužel nepořídíte), ale i novou verzí macOS High Sierra. Ta spolupracuje s periferiemi pro VR, ale má např. i nový rychlý souborový systém APFS jako iOS.

Apple iMac Pro

Apple iMac Pro v barvě Space Grey

Z dalších novinek musíme určitě zmínit extrémně výkonný iPad Pro s šestijádrovým procesorem Apple A10X. Ve zkratce a čísly řečeno - nový procesor má oproti předešlému A9X asi o 30 % vyšší výkon a GPU dokonce o 40 %. Díky tenčímu rámečku je displej větší o 20 % a kromě toho zvládne překreslovat obraz frekvencí 120 Hz, což oproti dosavadním iZařízením s frekvencí 60 Hz nabídne údajně i pro oko plynulejší efekty uživatelského rozhraní. Úložiště je rovněž dvojnásobné ve variantách 64/256/512 GB. To samozřejmě není vše, ale velká část dalšího se již týká operačního systému iOS 11.

 

Nový iPad Pro

Ten přináší po mnoha letech kompletní redesign, nabídne nové centrum nastavení, které možná i díky letitému přání uživatelů konečně získá speciální přepínač pro mobilní internet. iOS 11 však přinese další velkou změnu. Bude se velmi lišit verze pro menší zařízení typu iPhonů a pro tablety iPad. Právě iPadům se zřejmě rýsuje nová budoucnost a způsob využití. Klasické tablety zkrátka trh opouští, avšak iPad nebyl a ani nechce být běžné zařízení, které se na pultech obchodů ztratí v nepřeberné konkurenci.

iOS 11 Preview

iOS 11 Preview

S obrovským výkonen, obrazovkou a speciálně přizpůsobeným iOS 11 chtějí iPady spíše konkurovat běžným počítačům, resp. notebookům. Zcela určitě existuje široký segment uživatelů, které toto řešení může poměrně zdárně uspokojit a s rostoucími schopnostmi umělé inteligence, jakou je i asistentka Siri, půjdou možnosti stále dál. iOS 11 např. průběžně sleduje obsah obrazovky a klávesnice poté nabídne predikce dle textu na webové stránce apod.

Zdroj: apple.com